Nemocnice Vrchlabí otevřela novou ortopedii

Nemocnice Vrchlabí otevřela novou ortopedii

Obyvatelé i návštěvníci centrálních Krkonoš se historicky poprvé dočkali specializované lůžkové ortopedické péče. Nové oddělení s celkem 16 lůžky otevřela nemocnice ve Vrchlabí, člen skupiny Penta Hospitals CZ.

„Když se řekne otevřeli jsme novou ortopedii, je to jedna věta. Ale jsou za ní tři roky intenzivní práce spousty lidí, kteří museli zajistit vše od projekční přípravy, přes vyjednávání s pojišťovnami a stavební práce, až po sestavení týmu celé ortopedie. Těm všem bych chtěla moc poděkovat, protože pro nemocnici i zdejší obyvatele udělali obrovský kus práce,” uvedla Mgr. Barbora Vaculíková, generální ředitelka Penta Hospitals CZ.

Jako důležitý milník vnímá otevření ortopedického oddělení také lékař a zároveň ředitel Nemocnice Vrchlabí MUDr. Michal Mrázek. „Spádová oblast nemocnice je 25 tisíc obyvatel, ke kterým každoročně přibude několik desítek tisíc návštěvníků Krkonoš. To s sebou nese řadu specifik, jako vyšší počet úrazů ať už je to v rámci zimních sportů, adrenalinových sportů nebo běžné turistiky.”

Nezbytné ortopedické zákroky, zejména dolních končetin, se v minulosti řešily ve Vrchlabí v rámci traumatologie a chirurgické péče. S ostatními museli pacienti mířit na jiná, často velmi vzdálená pracoviště. Krátce po začlenění nemocnice do skupiny Penta Hospitals CZ proto bylo rozhodnuto o nutnosti vzniku samostatné ortopedie.

Náklady na výstavbu nového ortopedického oddělení Nemocnice Vrchlabí dosáhly téměř 10 milionů korun. Díky jeho vzniku budou moci v nemocnici ošetřit především více pacientů. Zatímco dosud se v rámci chirurgického oddělení ročně odoperovalo kolem 150 totálních endoprotéz, nyní se toto číslo může zvýšit na 300 operací ročně.

K tomu samozřejmě přibudou také další ortopedické operace. Zvýší se tím nabídka služeb pro místní obyvatele, kteří nebudou muset dojíždět například do Hradce Králové nebo Prahy. O pacienty se bude ve Vrchlabí starat tým zkušených lékařů v čele s primářem MUDr. Janem Hendrychem. Mezi operatéry nebudou chybět ani takové kapacity, jako je například přednosta Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK ve FN Motol, profesor MUDr. Tomáš Trč, CSc., MBA, který s vrchlabskou nemocnicí spolupracuje dlouhodobě.

„Vznik specializovaného ortopedického lůžkového oddělení nám umožní dál zkvalitňovat a rozvíjet péči o naše pacienty v problematice pohybového ústrojí. Chceme se dál rozvíjet nejen v oblasti endoprotéz nosných kloubů, ale i v řadě dalších operací jako jsou artroskopie kolenních a ramenních kloubů a dalších miniinvazivních metod, které jsou pro pacienty mnohem šetrnější a výrazně zkracují dobu rekonvalescence. Ortopedické oddělení nám svým rozsahem umožní pečovat i o pacienty s následky některých vážných úrazů, které řešíme v rámci traumatologie,” shrnul výhody nového oddělení pro pacienty MUDr. Petr Jindra, lékařský ředitel Nemocnice Vrchlabí.

Nemocnice Vrchlabí je nestarším zdravotnickým zařízením svého druhu v regionu. Pokrývá zdravotní péči od ambulantních specialistů, přes akutní péči, až po péči následnou. Založena byla roku 1832 a v roce 2016 se stala jedním ze základů, na kterém investiční skupina Penta začala v České republice budovat silnou zdravotnickou skupinu Penta Hospitals CZ. Ta zahrnuje šest nemocnic, ambulantní služby, nebo síť specializovaných center péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou – Alzheimer Home, a je tak jedním z nejvýznamnějších poskytovatelů zdravotnických služeb v České republice. 

Zpět na výpis novinek